W oponach typu Run Flat zostały zastosowane specjalne wzmocnienia konstrukcji, w szczególności usztywnienia ścianek bocznych. Daje to możliwość kontynuacji jazdy w przypadku tak zwanego „złapania gumy „. Pomimo utraty ciśnienia opony typu Run Flat są w stanie utrzymać ciężar samochodu i pozwolić na dalszą jazdę.

Według wyników testów , samochód może jechać około 50-80 kilometrów na płaskiej oponie, jeśli ma komplet pasażerów i wypełniony bagażnik. Jeśli samochód prowadzi tylko kierowca, podróż można kontynuować nawet do 150-200 km. Zalecane maksymalne prędkości w pierwszej sytuacji to poziom 50 km/h, a w drugiej do 80 kilometrów na godzinę. Przy śliskiej nawierzchni, prędkość powinna być utrzymywana na poziomie około 50 km. Oczywiście im szybciej opona zostanie wymieniona, tym mniejsze będą jej uszkodzenia i odkształcenia, do których jednak dochodzi pomimo jej wzmocnień i zastosowania specjalnej mieszanki gumowej do produkcji.

Opony typu Run Flat powinny być również montowane w samochodach wyposażonych w monitorowanie ciśnienia powietrza, który jest zintegrowany z systemem informacyjnym i kierowca zostanie szybko poinformowany o nieprawidłowościach związanych z utratą wymaganego ciśnienia.

Do opon typu Run Flat zalecane jest stosowanie oryginalnych felg, które przeznaczone są do montażu w takich właśnie oponach, zwiększa to odporność na zsunięcie się opony w przypadku utraty ciśnienia.