Olej sojowy wykorzystany do produkcji opon
Właściwości oleju sojowego w kosmetyce i w przemyśle spożywczym powszechnie są znane, ale jak olej sojowy ma się do wydłużenia żywotności opony?
Naukowcy z Centrum Innowacji firmy Goodyear zastosowali olej sojowy do produkcji opon, ponieważ odkryli, że ten dodatek jest w stanie nie dość, że znacznie wydłużyć żywotność bieżnika w oponie, to również zmniejszy zużycie ropy naftowej wykorzystywanej w przemyśle oponiarskim.
Podczas przeprowadzania badań odkryto, że dodanie oleju sojowego wyjątkowo wpływa na związki gumy, które łatwiej się mieszają z krzemionką stosowaną w produkcji opon. Dodawanie takiego składnika na skalę produkcyjną, może mieć wpływ na zwiększenie wydajności fabryki, zmniejszenie zużycie energii i emisję gazów cieplarnianych. Powinno to również ostatecznie przełożyć się na cenę opon. Związek producentów soi pomaga sfinansować projekt Goodyeara, ale naukowcy z Goodyeara pracują jeszcze nad innymi alternatywnymi składnikami, które można użyć w mieszankach do produkcji opon eliminując choć w części ropę naftową.
We współpracy z firmą Du Pont Industrial Biosciences opracowują biologiczną metodę, która będzie opcją dla używanego kauczuku syntetycznego, który jest materiałem ropopochodnym. Nowy związek zwany biolsoprenem można będzie wykorzystywać do produkcji gumy syntetycznej, która stanowić będzie z kolei alternatywę dla gumy naturalnej i innych elastomerów.
Rozwój Biolsoprenu pomoże zmniejszyć zależność branży oponiarskiej i gumowej od produktów ropopochodnych.
Na różnicę cen między oponami klasy najwyższej i średniej wpływ mają nie tylko ceny surowców na światowym rynku, ale także wykorzystywana technologia produkcji, stopień zaawansowania konstrukcji opony i testy. W związku z tym, że coraz więcej samochodów jeździ po polskich drogach i mają one silniki o większej mocy zwiększają się wymagania również co do opon. Kupowane są coraz częściej opony szersze i przystosowane do większych prędkości, to także ma wpływ na ich wyższą cenę.