Czy korzystanie z wypożyczonego samochodu, to luksus, na który mogą sobie pozwolić tylko najbogatsi? Może warto dokładnie skalkulować faktyczne koszty, wliczając wszystkie opłaty, które po drodze mogą nas obciążyć?

Kto może wypożyczyć auto i do jakich zasad użytkowania musi się dostosować.

Jeśli mamy do pokonania kilkaset kilometrów w niezbyt przychylnych warunkach pogodowych lub dużym ruchu, albo jeśli nie jesteśmy pewni sprawności naszego samochodu lepiej jest wybrać inne środki lokomocji i podczas podróży zająć się czytaniem książki czy odpisywaniem na zaległe

e maile.

Jeśli uda nam się wcześniej zaplanować taki wyjazd i znaleźć np.: tani lot samolotem, albo promocję przy rezerwacji hotelu może się okazać, że koszt, który poniesiemy na wynajęcie samochodu w miejscowości docelowej wcale nas zbytnio nie obciąży.

Najważniejsza nie jest tylko stawka za wynajem i to w jaki sposób jest ona naliczana, ale zapisy w regulaminie i paragrafy w podpisanej umowie.

Należy bardzo dokładnie zapoznać regulaminem i umową.

Najlepiej na spokojnie w domu, ponieważ w większości wypożyczalnie samochodów posiadają stronę internetową, na której widnieje regulamin. Wszelkie niejasne zapisy należy wyjaśnić przed podpisaniem umowy. Regulaminy nie są identyczne, oczywiście posiadają podobne lub nawet takie same zapisy, ale w większości wypożyczalni różnią się.

Możemy również poprosić o wysłanie na adres e-mail wzoru umowy, którą będziemy podpisywali.

W umowie powinny znaleźć się między innymi zapisy dotyczące:

1) jasno określonych praw i obowiązków wypożyczającego,

2) wszelkich opłat stałych, ubezpieczeń i kosztów dodatkowych,

3) warunków płatności i kaucji,

4) możliwości odstąpienia czy rozwiązania podpisanej umowy,

5) odpowiedzialności i zasad wypłacania odszkodowań,

6) procedur w przypadku wypadków, nagłych zdarzeń lub napraw,

7) przekazania i zwrotu samochodu.

Protokół odbioru samochodu powinien być dołączony do umowy i zawierać jego aktualny stan techniczny. Dobrze jest obejrzeć samochód w świetle, zwrócić uwagę na wgniecenia czy nawet lekkie zadrapania lakieru, sprawdzić choć podstawowe płyny w aucie, np.: poziom oleju czy płyn do spryskiwaczy. Sprawdzić, czy ewentualne dodatkowe wyposażenie faktycznie się znajduje. Zdarza się, że prosimy o auto z fotelikiem dla dziecka, sami zapominamy sprawdzić czy jest na tylnym siedzeniu, ale do protokołu został wpisany. Nie udowodnimy oddając samochód, że go tam nie było jeśli podpisaliśmy protokół.

Częstym załącznikiem do umowy jest również cennik kar, z którego możemy dowiedzieć się ile będzie nas dodatkowo kosztowało, np.: zgubienie kluczyków, tablic, dowodu rejestracyjnego lub kołpaka.

Nie da się jednak przewidzieć wszystkiego i umieścić wszelkie zapisy, które będą chronić obie strony, dlatego warto jest przed decyzją o wynajęciu samochodu zapoznać się z opiniami korzystających z takich usług.

Czy każdy może wypożyczyć samochód?

Znowu jest to indywidualne podejście wypożyczalni. Panuje jednak zwyczaj, że osoba, która posiada bardzo krótko prawo jazdy i ma zaledwie 18 lat będzie miała trudności z wypożyczeniem, ale nie jest to zupełnie niemożliwe. Wiek ma wpływ na to jakiej klasy auto możemy w ogóle wypożyczyć. Przy klasie mini czy kompakt najmłodszy klient może próbować w wieku 19 lat i prawem jazdy kategorii B ważnym przynajmniej rok. W przypadku aut klasy średniej czy wyższej wiele firm wymaga wieku od 21 do 25 lat i prawa jazdy ważnego przynajmniej od 2do 3 lat.