Kamera samochodowa

Kamera samochodowa to urządzenie, które służy jako przenośny rejestrator naszej trasy, zdarzeń drogowych i postojowych. To jakby czarna skrzynka samochodu, której zapisy mogą nam pomóc nawet w postępowaniu sądowym jeśli uczestniczyliśmy w wypadku, niegroźnej kolizji czy innej problematycznej sytuacji dziejącej się nieopodal naszego samochodu. Mogą rejestrować nie tylko w trybie video, ale też audio.

Kamery samochodowe mogą być wyposażone we własny, akumulatorowy moduł zasilania, ale też działać po podłączeniu do gniazda zapalniczki. Posiadają pamięć wewnętrzną, a dla jej zwiększenia można zdecydować się na kamerę z dodatkową kartą SD, która ułatwi tez przeglądanie nagrań. Dobra kamera powinna rejestrować nagrania w jakości HD, ponieważ złe warunki atmosferyczne mogą utrudnić lub nawet uniemożliwić odczyt ważnych szczegółów takich jak numery tablic rejestracyjnych samochodu, który zajechał nam drogę i spowodował kolizję. Jednak zbyt wysoka rozdzielczość rejestracyjna, np.: Full HD może szybko zapełnić przestrzeń dysku i to co ważne już się nie nagra.

Jeśli byliśmy uczestnikami jakiegoś nieprzyjemnego zdarzenia i nasza kamera je uwieczniła, pamiętajmy o zarchiwizowaniu tego nagrania, ponieważ w większości kamery samochodowe działają w funkcji nagrywania ciągłego i starsze nagrania będą zastępowane nowszymi.

Ustawiając kamerę trzeba zwrócić uwagę na jej kąt nagrywania, im szerszy kadr tym lepiej. Kupując kamerę trzeba zwrócić uwagę na wartości podane w stopniach od 120 do nawet 150 stopni. Niezbędnym minimum jest rejestracja przynajmniej naszego i sąsiedniego pasa ruchu. Jednak jeśli parkujemy samochód w niezbyt bezpiecznych miejscach to zalety szerokiego kąta nagrywania również dadzą się docenić. Kamery, które wyposażone są w czujnik ruchu zwalniają nas z pamiętania o ich włączeniu, ponieważ uruchamiają się automatycznie w momencie kiedy samochód jest w ruchu. Funkcja ta przydatna jest również wtedy kiedy nastąpiła szkoda parkingowa, auto zostało na tyle mocno poruszone, że kamera włączyła się automatycznie i przynajmniej nagrała moment oddalania się sprawcy.

Moduł GPS zamontowany w kamerze pomoże nam zweryfikować długość pokonanej trasy, ułatwi możliwości jej zmiany pod kątem danych geograficznych. Niezastąpione urządzenie w samochodach służbowych.

Wyświetlacz kamery to przeważnie dwu-trzy calowa wielkość, która w zupełności spełnia swoją rolę i nie rozprasza podczas jazdy, np.: w nocy.

Pamiętajmy też o stabilnym jej zamontowaniu.

Do czego jest potrzebna kamera w samochodzie ?

1) możesz posiadać nagrania pokazujące kto jest czy był sprawcą danego zagrożenia lub kolizji

2) nagranie dźwiękowe może być potwierdzeniem lub wyjaśnieniem agresywnego zachowania kierowców i konsekwencji, które je spowodowały

3) kamera jest dodatkowym zabezpieczeniem samochodu na parkingu, może zarejestrować moment uszkodzenia samochodu lub próby kradzieży czy wandalizmu

4) może również służyć jako kontroler podczas jazdy, kiedy samochód oddamy w ręce niedoświadczonego kierowcy jakim będzie nasze młodociane dziecko, które prawo jazdy uzyskało zaledwie kilka m/cy wstecz

5) pomaga w wyeliminowaniu błędów, które jesteśmy w stanie wyłapać dopiero podczas obejrzenia nagrania

Kamera samochodowa to wynalazek, który rewolucjonizuje kwestie bezpieczeństwa jazdy. Analizując swoje obiektywne nagrania możemy nie tylko ustalić sprawcę kolizji, ale też poprawić własną technikę jazdy i błędy, które popełniamy nawet nie świadomie. Dzięki postępowi technologicznemu kamera samochodowa jest coraz doskonalszym, mniejszym, a zarazem bardziej wydajnym urządzeniem